Hicri : -2 Cemaziye'l-Ahir 1438 , Miladi: 24 Şubat 2017
Ehass-ı Havas Daha seçkin. Onların tövbesi kalbine Allah'tan başka bir şey gelse bir anda hemen tövbe eder.
(26.12.2013 Tarihli Ahmet Yesevi Derneği Sohbeti)


1:31:28 Dua ve Salevat.
1:28:50 Nal-i Şerif'in Faziletleri: Peygamber efendimizin kabrini ziyaret etmek nasip olur. Peygamber efendimizi rüyasında görür. Taşıyan kafile yağmalanmaz. Bulunduğu ev yanmaz. Azgınların saldırısından, düşmanların galibiyetinden, azgın şeytanların şerrinden, her kıskanç kişinin nazarından emin olur. Hamile kadın onu sağ elinde bulundursa, ALLAH-u Teala’nın yardımı ile doğumu kolay olur. Sihir ve büyüler bunu taşıyana tesir etmez.
1:08:11 Zina, livata yeni eş cinsellik, yalan, içki içmek bu gibi haramlardan tövbe nedir? Tam bir sabit pişmanlıkla pişman olacak. Bir daha elime fırsat geçsede ebediyen dönmeyeceğim diye tövbe edecek. Çünkü bunlarda kul hakkı yok. Zinada tecavüz yoksa eğer kul hakkı yok.
1:04:13 Zekat borçları, fitre borçları, adak etmiş, yerine getirmemiş, Kurban kesmemiş Hanefi mezhebine göre kurban vacip, kaza edecek keseceksin. Adam bana soruyor namazı kaza edecek miyim? Diye. Soruyorum sen namaza başlamadan önce Müslüman mıydın? Değil miydin? Gavur san yani Şeriata inanmıyor duysan, yeni Müslüman olmuş isen kaza yok. Eğer Müslümandı isen kaza edeceksin.
59:46 İskatı Salat diye vasiyet var mı? Var. Namazlarının telafisi için. Vasiyet etmesi caiz mi? Caiz. Ben nasıl olsa eksik gedik namazımda olsa beni kurtarır, ıskatı salat etmişim derse, kaza yapmazsa yanlış yapar, yanar. Bir yerine sakız yapışır, su geçirmez, abdest aldım sanır, üç rekat kıldım sanır, iki rekat kılar, öyle unutma ve yanılmaları kapsar. Kesin olarak terki kapsamaz. Ayet ve hadis yoktur. Allahu Tealaya hüsnü zanna tabidir. İhtiyaten bir sadaka mahiyetindedir.
53:34 Girince mezara ilk sual namazdandır. Cevap veremediğin anda ateş dolar. Taharet tendir. Gusuldendir. Ve temizlenmek tendir. Üzerine idrar sıçratmamak tandır. Elbisenin temiz olmasındandır. Avretin'i örtmek tendir. Örttüğün elbisenin de temiz olmasındandır. Elbisen, bedenin, kıldığın yer temiz olacak. En ihtiyatlısı kerahatle kılınan namazları kaza etmektir. Kıldığını bir daha kıl. Doğru öğrenmezsen sonsuza dek keraat.
47:22 Avamın tövbesi. Avam, sıradan insanlar, yani bizim tövbemiz. Bütün günahlardan Allah'a dönecek. Hadimi Hz. icmaen yani kısaca bir tafsilat yapmış. Bunu anlatmalıyım. Tövbe etmemiz istenen günahlar ikiye ayrılır. Allah'ın hakkı yada kulların hakkı. Allahu Tealanın hakkı ile ilgili günahlar kaza ile telafi edilir. Mesela namaz ile ilgili kılmadığı namazların sayısını biliyorsa sayıya göre kaza yapacak. Bilmiyorsa bulu zamanından galabei zannına göre hesaplasın fazlası ile kazasını etsin.
41:44 Ehass-ı Havas Daha seçkin. Onların tövbesi kalbine Allah'tan başka bir şey gelse bir anda hemen tövbe eder.
40:23 Tövbede ne şart var. Bütün günahlara pişmanlık. Bir daha en ufağına bile dönmemek. Tövbenin kısımları 1- Tövbetül havas. Yani seçkin kulların tövbesi. Bunlar akıllarına dünya fikirleri gelse, bir vesvese gelse, bir ruhsatla amel etse bile tövbe eder. Yolculukta nedir? Orucu açma ruhsatı verilmiştir. Bu akıllarına gelse bile tövbe ederler. Onlar yolcuyum ama yinede orucumu tutacağım der. Azimetle davranır. Bunlar seçkin kullardır.
39:22 Sohbete yakın olsan, şeytan senden uzak olur. İlimden çok kaçar. Bilgiliden çok kaçar. Sırf ibadet yapsa ilimle uğraşmasa, sohbet dinlemese, ondan kaçmaz. İlimliden kaçar çünkü neden? O onun açığını bilir. İlim olsa onu kandıramaz ama cahilin sofusunu kandırır. Fıkıh ilmi olmayan bin tane sofu olsa, sabaha kadar namaz, akşama kadar oruç, hiç dünya kelamı yok. Bir tanede fıkıh bilgisi olan hoca olsa, şeytana sorsalar, hangisi zor? Fıkıhçı bana daha zor der.
36:46 İkincisi, insana nasihat eden, devamlı önüne dikilen, bir tövbe. Hepimiz tövbeye muhtacız. Hiç benim tövbe etmeme gerek yok diyen biri aramızda yok. Dünyada yok. Ben Allah'a günde 70 kere istiğfar ediyorum buyuruyor Rasulullah (S.A.V.) Rasulullah 70 kere tövbe ediyorsa, bizim 70 bin kere tövbe etmemiz gerekir.
34:00 Kabir azabı için Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Sellem beş vakit Allah'a sığınmış. Bu kabir azabını da çok inkar ediyorlar. Korktukları için biliyor musun? O zannediyor ki inkar edince bana olmayacak. Daha beter gaz verecekler sana.
33:33 İsa Aleyhisselam inecek mi? İnecek. Mütevatir ve İcma var. Hadisi şerifler sahih ve mütevatir. Sen şimdi fezada oksijen yok nasıl yaşayacak falan? Bişeyler uydurup, İsa Aleyhisselam inmeyecek veya öldü. Hadisi şerifler ölmedi diyor. Burada yine ne girer itikada? Bid'at girer.
33:17 Hz. Mehti gelecek mi? Gelecek. Bu kadar sahih Hadisi Şerifler var. Sen buna inanmak zorundasın.
31:33 Yecüc mecüc var. Kur'an'da var. Nerede bunlar? Dünyada. Başka bir gezegende değil. Uzaydan ufolar mufolar inecek değil. Dünyada bulamayınca ufo var zannediyorlar. Ufo mufo belki vardır bişey demiyorum. Ama yecüc mecüc Adem ırkından. AdEm Aleyhisselamın neslinden. Uçmadılar yukarı, burdalar. Nerede bulunmuyorlar? Ben napayım. Bunu bulmak farz değil. Ama inanmak farz. Ayeti Kerime var.
31:33 Yecüc mecüc var. Kur'an'da var. Nerede bunlar? Dünyada. Başka bir gezegende değil. Uzaydan ufolar mufolar inecek değil. Dünyada bulamayınca ufo var zannediyorlar. Ufo mufo belki var bişey demiyorum. Ama yecüc mecüc Adem ırkından. Adam Aleyhisselamın neslinden. Uçmadılar yukarı burdalar. Nerede bulunmuyorlar. Ben napayım. Bunu bulmak farz değil. Ama inanmak farz. Ayeti Herime var.
30:55 Sonra Fatma anamıza ne buyurdu? Senin babanın adını duyup ta, bana inanmadan ve bana uymadan ölen mutlaka cehennemlik.
28:13 Hatta Peygamber Efendimize geldi dedi ki; Onlar rahipler, abitler mağaralarda, Mescidi Aksanın çile hanelerde bir ibadet ediyorlardı. Kimse dayanamaz. Hakikaten yememek, içmemek, riyazat, evlenmeme. Onların durumu nedir? Dedi ki; Batıl üzere oldukları için ateştedir. Resulullah öyle buyurunca Selman-ı Farisi dedi ki üzerime bir dağ çöktü. Öyle ibadet ediyorlardı ki. Bu üzüntü içinde iken Bakara suresindeki ayet indi. Yahudidir Nasaradır. Kim Allah'a inanırsa. Kendi dönemlerindeki Peygambere....
27:43 Selman-ı Farisi'ye sordular. O ayeti anlamayanlar. Dedi olur mu? O Musa Aleyhisselam zamanında, İsa Aleyhisselam zamanında, hak din üzerine olanlardan bahsediyor. Efendimizden sonra gelenlerden bahsetmiyor. Siz Selman- Farisi'den daha iyi mi bileceksin? 250 sene yaşamış. Hırıstıyanların yanında gezinmiş. Kudüs'te Mescidi Aksa'da yetişmiş. Ne alimler görmüş, Peygamberimize gelene kadar.
24:46 Yahudi Hristiyan cennete girecek. Ne zaman çıktı bu ya? 1400 senedir Yahudi Hristiyan cennete girecek diye bir tane şarj görüş bile var mı? Nereden çıktı. Abduhtan. Ezher şeyhi oldu. Mason. Masonluğunun belgeleri var. İslamiyeti bozmak için. Bazıları tutundu buna. Son 100 senelik akımda var bu.
İzlenme : 175792 defa izlendi
Facebook da Paylaş Paylaş  
Diğer Medyalar
18 Ağustos Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
22-08-2016
28.07.2016 Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
01-08-2016
28.07.2016 Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
01-08-2016
02.07.2016 Tarihli Kadir Gecesi Özel Sohbeti
01-08-2016
02.06.2016 Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
03-06-2016
SOHBETLER SORU CEVAPLAR