Hicri : -4 Cemaziye'l-Ahir 1438 , Miladi: 22 Şubat 2017
Andolsun ki; Elbette, muhakkak size geldi. Artık gelmedi diyemezsiniz. İyiki geldi. Büyük bir Rasul geldi. Şaheser. Eşsiz. Nerden geldi? Kendi cinsinizden geldi. Ne demek kendi cinsinizden? Tabiki Araplara göreyse bi defa, evvele insan cinsinden. Bizim anlaşmamız kolay olsun. İkincisi Arap Irkından.
(04.01.2014 Tarihli Bursa Külliye Sohbeti)


2:03:46 Dua ve Salavat.
2:01:21 Umrenin gününü veremiyorum. Ama Asıl Tur ile İnşallah Mart Ayında gitmeye niyet ettik. Bizimle birlikte gelmek isteyenler, Ercan Efendi kardeşimize de ulaşabilirler. Burada arkadaşlardan bilgi alabilirler. Allah'ım engelleri kaldırsın. Ve Fazlu Keremi ile, sizinle de birlikte, hepinize, helal rızıklar yaratsın ve hep birlikte, bir umre daha nasip etsin. Buradaki dernekler faaliyetlerine devam ediyor. Ne verirseniz, Resulullah Efendimizin, ruhuna hediye edin.
1:59:35 Derginin aboneliği için. Destek için 444 34 68 İnşallah televizyon kurulması için, faaliyete başladık. İnşallah, yakında nasıl radyomuz Bursa'ya ulaştı. Televizyonda dünyaya ulaşır İnşallah. Ancak birkaç aylar sürecek. Gerekli müracaatları var. Lalegül fm radyoya destek olmak. Dergideki abonelikler. Faaliyetlere desteklik te, televizyonu kurulmasını, çabuklaştıracak İnşallah.
1:56:10 Bu Nal-i Şerif, İstanbul'da gördünüz mü bunu? Bu Nal-i Şerif, Medine'i Münevvere'den bize geldi. Özel ölçüleriyle. Resulullah (s.a.v.)'den gelen icazetiyle. Kutusu burada. Hakiki deri ve el işi. Onun için biraz uzun sürüyor ve pahalı oluyor.
1:52:52 Mübarek dergiden. Mevlit gecesi ve Mevlit ayı hakkında okursunuz. İnşallah. Özellikle sonunda okuduğum, Salavat-ı Şerifeyi okursunuz. İnşallah. Yalnız Sahabe-i Kiramdan bazılarını, Hz. Muaviye efendimizi özellikle, sevmiyorum. Diyen, Hayrettin Karaman'a bir reddiye yazdım. Bu reddiyeyi Lalegül'ün bu sayısından mutlaka okursunuz. İnsanlara da okutursunuz. Söz mü İnşallah? Bakın Resulullah (sav) ne buyuruyor? Bu ümmetin sonra gelenleri, önce geçen sahabeme ...
1:49:25 Kainatın Efendisinin s.a.v.'in Mevlit Kıssası ve Mucez Hayat. Bunu sonra bastık, evvelce baskısı azalmış idi. 783 sayfa. Burada bir mühür var. İtikat ve hürmetle bakmanın faziletleri. 661-663. saifeler de. Bu mührü şerifi ziyaret edersiniz. Bu mührü şerife bakmanın faziletleri kitaplardan aldığımıza göre. Sabah, abdest alıp bakarsa, akşama kadar muhafaza olur. Ömründe bir kere dahi, muhabbet ve iman ile nazar edeni, Allah'u Teala, kendisine kavuşuncaya kadar, istenmedik her beladan hıfz eder.
1:47:25 Namaz, abdest, emir, yasak, helal, haram meselesi, biraz antika bir mesele. Ona devamlı uymamak demek, Onu canından çok sevmemek anlamına gelmez. Niye gelmez? Ona da bir misal Allah aklıma getiriyor. Sahabe-i Kiram Resulullah s.a.v.'i canlarından çok seviyorlar mıydı? Sevmiyorlar mıydı? Vallahi seviyorlardı. Hz. Ali ne diyor ya? Yani çölün ortasında, ağzımız patlamış, ölmek üzereyken, soğuksu gelse den daha ziyade, Onu seviyorduk. Sahabe-i Kiramdan da günah işleyen oluyor muydu? Oluyordu.
1:44:40 Kardeşlerini tarif ederken bir vasıf söyledi. Beni görmeden iman edecekler. Ettik mi? Ettik. Bir vasıf söyledi. O bizi kurtarabilir. Onların bir özelliği o ki; canını, malını verip, bir kere beni, dünya gözüyle görseydi, diye arzu edecektir. Kendime bakıyorum. Sizide kendimle kıyaslıyorum. Hiç biriniz benden aşağı değilsiniz. Fazlanız var eksiğiniz yok. Onuda biliyorum. Şimdi ben Resulullahı görme imkanı teklif edilseydi. Ama ondan sonrada, hemen ölüyorsun. Ben canımı verebilir miyim?
1:41:46 Adamı buldu şimdik orda. Tam kapıda. Hadi sakalı bırak. Bak, dedi. Şimdi seni yakaladım. Tanıdığı da biri değil ha. Dedi, İstanbul'da sakal bırak diyorum sana. Diyorsun ki uzun yola gidince. Eskiden Hacca uzun yol diyorlardı. Şimdi kısa oldu gerçi uçak var da. Şimdi geldik, Mekke'den, Medine'ye burdan ileri gidecek yer yok. Gidiyorsun, Resulallahın huzuruna ziyarete. Sakalı bırak bakalım. Dedi hanıma şey edelim. Hanım kavfa çıkarabilir, falan derken. Hanım da, o arada, geldi.
1:38:39 Hz. Ömer Efendimiz şaşırdı. Dedi. Ya Resulalah. Eyvah! Dedi niye? Benim imanım, dedi, kemal bulmamış? Niye dedi? Çünkü, sen, böyle buyuruyorsun. Ben bakıyorum kendime. Senin sevgini canımdan ileri bulmuyorum. Dedi. Koca Ömer r.a. Doğruluk dürüstlük abidesi. Yalakalık, yağcılık bilmez. Dedi. Ya Ömer! Canından çok sevemiyorsan beni, imanın henüz tamam olmamış. Deyince. Hz. Ömer vay, ben bu kadar girdim bu İslama, hizmet ettim. Hala Onun sevgisi canımdan ileri olmamış ha, dedi. Titremeye başladı.
1:36:43 Ey, ben kardeşlerimi, keşke görseydim. Dediler. Ya Resulallah, biz senin kardeşlerin değil miyiz? Bizi gördün. Yok, siz benim, arkadaşlarımsınız. Kardeşlerim benden sonra gelecek. Beni görmeden, onlar bana iman edecek. Onlardan biri malını, canını, her şeyini verse de, bir kere, dünya gözü ile beni görseydi, diye dua edecek.
1:35:38 Kim bizimle ferahlanırsa. Bizde onunla ferahlanırız. Kim bizim, dünyaya teşrifimizle seviniyorsa, bizde onun cennete gitmesine seviniriz. Ve aracı oluruz ve şefaat ederiz. Arasat meydanında. Şu hadisi şerif kulağınıza küpe olsun. Sizin biriniz iman etmiş olamaz. Yani imanında kemale mertebesine ulaşamaz. Ben ona canından, malından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevgili gelmiyorsam. Bilsin ki: İmanı tamam değildir. Ne yapacağız şimdi?
1:33:51 Allah'u Teala da, ümmetin hakkında çok telaş ediyorsun. Sana iman eden, sana uyanlar hakkında çok üzülme. Seni ümmetin hakkında üzmeyeceğim, razı edeceğim. O zaman, bize büyük müjde vardır ki. Biz cennete girmeden evvel O asla rahat etmeyecek. Mevla'da söz veriyor ki: O rahat etmeden bırakmayacak. O halde muhakkak Cennetlik oluruz. Amma sonumuz Cennet olmak başka. İlk Cennet'e girmek başka. Ne lüzumu var? Allah bu kadar lezzetli zevkleri bize helal etti.
1:30:59 Soruyor. Ya Resulallah seni nerde bulacağım? Diyor ki: Sırat Köprüsünün başında gel, beni bulursun. Sırat Köprüsünün başında bulamazsam nerde bakayım? Diyor Mizanda gel orda bulursun. Diyor ki: Mizanda gelip bulamazsam nerde bakayım? Diyor ki: Havz-i-Kevser'in başına gel orda bulursun. Ne işi var? Geçmişi bağışlanmış, günahsız, masum. Hemen istese cennete girebilir. Zaten dünyada çok çekmiş. Ama yok, bir tane ümmetini ateşte bırakmamak için. Havz-ı Kevser'den kovulanlar var.
1:26:07 Taife gitti. Dayı oğullarını imana davet etti. Uzun, kısa. Onu taşladılar, haşladılar. Ayağını yaraladılar. Kan revan oldu. Hz. Zeyd yanındaydı. Azatlısı. Onun başını yardılar. Zor kaçtı. Taif'in çıkışında bir üzüm bağ vardı. O bağa sığındı. Bir asmanın altına oturdu. Ben gitmiştim Taif'e. Peygamber Efendimizin durduğu yere, Osmanlı bir mescit yapmıştı. Üzüldük. O zaman bile bağ vardı orada. Cebrail Aleyhisselam geldi. Muhammed s.a.v. Rabbin, Sana Selam Söylüyor. Dedi. Bu yanımda getiridiğim.
1:23:27 Kainatın Efendisi, Medine'de ilk dirilecek, benim buyuruyor. Toprak üzerinden ilk açılacak benim. Kabrinden daha Cebrail Aleyhisselam başında. Onu karşılamaya bekliyor. Diyor. Ya Cibril! Ümmetimin hali ne oldu? Diyor. Onlar daha dirilmedi. Sen önce dirildin. Onlara gözetimci olacaksın. Şefaatçi olacaksın. Ama dirilir dirilmez ilk hali, ümmetimin hali ne oldu? Oluyor. Onun ümmet sevgisi, öyle bir şey ki. Görülmemiş bir şey yani.
1:21:46 Ebu Eyyûb El-Ensarî bize lazım çok. Neden? Benim sahabem den biri, bir beldede ölürse ve gömülürse. Kıyamet günü o gömüldüğü memleketin, halkının, öncüsü, rehberi ve şefaatçisi, o sahabe olacak. Şimdi o bütün İstanbul'a yeter. O aradaki bütün mümin ve müminat öncümüz Eyyûb El-ensarî olacak. Tabi İstanbul'da başka sahabe de var. Ama Eyyûb El-Ensarî'nin bakamı çok üstündür. Onun için sahabenin gömüldüğü beldede gömülmenin, çok fazileti var.
1:17:19 Mal bırakanın, malı, varislerine kalsın. Borç bırakan, sıkıntı bırakanın, çoluğu çocuğu bize gelsin. Biz üstlenelim. Ben sizin babanız gibiyim. Ey benim ümmetim! Ben sizin babanız yerindeyim. Ayeti kerimeden bir kıraat. Eşleri, onların anneleridir. Kendisi de, onların babasıdır. Buyuruyor. Onun için, bizi doğuran babadan, daha çok güveneceğimiz, bir babamız var.
1:14:30 Cuveyriye annemize ne dedi? Teheccüd de kalktı. Hanımı tesbih çekiyor. Gitti sabah namazına, işrak, kuşluk geldi. Hanımı hala tesbih çekiyor. Dedi ki. Ey Cuveyriye ben seni bıraktığımdan beri, hiç kalkmadan hep bu halde zikirde misin? Dedi evet. Ben senden sonra dört kelimeyi üç kere söyledim. Senin bütün bu zikirlerinden fazla oldu dedi. İşte orada öğretiyor, Cuveyriye annemize. Oda bize iletiyor. SUBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ ADEDE HALKIHİ VE RIDA NEFSİHİ VE ZİNETE ARŞIHİ VE MİDADE KELİMATİHİ
1:10:24 Salavat-ı Şerife okuyanları unutur mu ya? Milyonlar, milyarlar, trilyonlar tirilyanlar, bütün insanlar cinler birbirine girmiş. Mahşerde bana en yakın yerde oturanlar. Dünyada en çok Salavat okuyanlar. Salavat-ı Şerife okuyunca ne olacak? Cevheratül Kemal dedim. Faziletlerinide burada yazdım. Bir tanesi ne kadar buyrulmuş? Sayfa 103 te Arapçası. Faziletleri ve şartları ile ilgili bilgi 99 dan başlıyor.
İzlenme : 204269 defa izlendi
Facebook da Paylaş Paylaş  
Diğer Medyalar
Cübbeli Ahmet Hoca Haber Türk Yeni Bakışlar 14 Ağustos 2016
17-08-2016
30.07.2016 Kısıklı Konuşması
01-08-2016
07.02.2016 Tarihli Denizli Sohbeti
26-02-2016
Kâbe Karşısında Sa'y Sonrası Ümmet İçin Yapılan Dua
26-02-2016
Cübbeli Ahmet Hocaefendi ile Umre Sohbeti (22.02.2016)
26-02-2016
SOHBETLER SORU CEVAPLAR