Hicri : -5 Cemaziye'l-Ahir 1438 , Miladi: 21 Şubat 2017
Şimdi bu sevgililer günü nerden başlamış? Buna göre bir şey anlatalım ki, ona göre ayet, hadislerde bunun hükmü nedir? Roma zamanına uzanıyor. Zaten uzanmasa şaşarım. Eski Roma'da 14 Şubat, bütün Roma halkı için çok önemliymiş. Romanın tanrı ve tanrıçalarının. Görüyorsun! Erkek tanrı yetmedi, kadın tanrı da var. juno, munu, işte kraliçe, tanrıça var. Acayip bir durum yani. Yaptığın işin nerelere gittiğini bilmiyorsun ya. Tanrılara saygı günü. Tanrıçalara tazim günü, falan, şirk yani.
(13-02-2014 Ahmet Yesevi Derneği / Tamamı)


23:30 Sizin Allah'tan başka dostunuz yok. Sonra yardımı olunmaz sizden. Yardımı keserim diyor. Bu gavurlara benzemek yüzünden. Ne kadar yardım gitti bak. Osmanlı battı, bitti ya. Sultan Abdulmecit. Büyük padişah. Cihana gelmemiş böyle şehişah diyor. İsmet Garibullah Hz. Tabi çok tekke açtı. Yavuz S.S.Hanın yanındaki türbede yatıyor. Oraya vakfiye yapmış. Amma onun döneminde yanlışlıklar oldu. Sarık çıktı, fes geldi askere. Şalvar, çıktı potur geldi. Pantolonun biraz genişi. Fes çıktı, foter geldi.
17:50 Burda ne var? Bu senin karın değilse, hediye aldığın, tatile çıktığın, kafe de oturup, konuştuğun nikahlın değilse. Ne var? Ne yok ki, küllün haram var. Onu zaten konuşmuyoruz o her zaman haram. Peki ben hanımıma bugün de hediye alacam. Bu günde onu tatile götürecem. Onu yemeğe görüreceğim. Bunda ne var? Bu benim hanımım diyorsan. Buda caiz değil. Niye değil? Yemekte domuz eti yok, şarap yok. Gittiğimiz yerde haram yok. Bu günde olmasında, biz yine caiz diyemeyiz. Neden? Ne var? Teşebbü var.
12:55 Elmalılı Hamdi Yazır, tefsirinde söylüyor. Ne gülüyorsunuz? Kafirler, müşrikler neye tapıyorlardı? Meleklere ne ismi takıyorlardı? Dişi ismi takıyorlardı. Bu tanrıça lafları da, oradan da beri geliyor. Ahirete inanmayanlar, meleklere ne ismi takarlar? Dişi ismi takarlar. Bu Necm Suresi. Tapıyorlar değilde. Melekler Allah'ın kızlarıdır. Diyorlardı. Haşa. Öbür ayette ne buyuruyor? Nisa Suresi olacak. Bakın oraya bulursunuz ama. Bunları da sadeleştirme adı altında orjinalliğini bozuyorlar.
10:42 Burada iş, yarın bir gün evlilik ben düşünüyorum bunla. Evlilik düşünüyorsun da hindi gibi düşünme, kaç sene kardeşim. Bakarsın, görürsün. İstiare çıktı. Evlenirsen evlen. Beş sene kafeye mi gidilir evlencem diye bu kızla? Delimisin nesin sen? Bakıyorsun şehvetlen doğal olarak. Bu normal başka biri değil ki. Evlilikte düşündüğüne göre demek cinsel manada bir temayül var. Bunlan öyle kafede oturup suratına böyle bakılır mı. Tamam kaşını gözünü baktın da, görmek caiz. Kaçıncı bakacaksın?
09:08 Zaten laf kötü. Nikahsız ilişkileri çağrıştıran bir laf. Tamamen haram. Arada nikah olmayan bir kadınla, erkeğin, birbirine hediye göndermek, kafe de buluşmak, görüşmek, tanışmak falan caiz olmayan şeyler. Ancak evlenecek olur da, aileler arasında görüşülür falan. Şeriat elbiseleri giyinilmiş vaziyette falan. Bir görmek. Rü'yet falan bunlar var. Evlilik kitaplarımızda yazdık. Dini nikahtan bahsediyorum. Dini nikah yokken, bu samimiyetler. Kafe de görüşüyoruz. Ama işte halfet olmuyor. Neden?
07:57 Şimdi bu sevgililer günü nerden başlamış? Buna göre bir şey anlatalım ki, ona göre ayet, hadislerde bunun hükmü nedir? Roma zamanına uzanıyor. Zaten uzanmasa şaşarım. Eski Roma'da 14 Şubat, bütün Roma halkı için çok önemliymiş. Romanın tanrı ve tanrıçalarının. Görüyorsun! Erkek tanrı yetmedi, kadın tanrı da var. juno, munu, işte kraliçe, tanrıça var. Acayip bir durum yani. Yaptığın işin nerelere gittiğini bilmiyorsun ya. Tanrılara saygı günü. Tanrıçalara tazim günü, falan, şirk yani.
05:18 Bu gecede mesela, bir önemli husus var. Nedir? Sevgililer günü meselesi. Bu çok büyük bir tehlikeli olmaya başladı. Sakallı, makallı adamlar, akıllı başında adamlar, kaç senelik evli adamlar, tatillerini buna göre ayarlamaya başladılar. Namazlı, abdestli adamlar, rezerv yaptırmaya başladı. Efendim hanımla şuraya gideceğiz falan. Tabi sevgili lafı şeriatta hiç caiz değilde. Tabi hanımıyla da olsa burada bir yanlışlık var. Bu konuyu kısaca izah edelim ve insanları bundan uzaklaştırmaya çalışalım.
02:53 Emri bil maruf, nehyi anil münker. Vazifemiz gereği bu akşam Kanal Türkte programımız var. Duyurun, dinleyin. İnşaallah.
00:00 Dua ve Salavat.
İzlenme : 111287 defa izlendi
Facebook da Paylaş Paylaş  
Diğer Medyalar
18 Ağustos Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
22-08-2016
28.07.2016 Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
01-08-2016
28.07.2016 Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
01-08-2016
02.07.2016 Tarihli Kadir Gecesi Özel Sohbeti
01-08-2016
02.06.2016 Tarihli Bu Haftanın Sohbeti
03-06-2016
SOHBETLER SORU CEVAPLAR